gs
nasze sklepy o nas historia galeria rada zarzad czlonkowie osiagniecia ogloszenia kontakt

Fot. archiwum
Gminna Spółdzielnia „SCh” w Siedlcach została zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w dniu 30.06.1945r. Powołano 5-osobowy skład Zarządu: Ludwik Koć Wacław Pawlikowski Wacław Barczuk Jerzy Piotrowski Feliks Dwornik Działalność Spółdzielni w tych latach była trudna. Największym hamulcem jej rozwoju były administracyjne metody organizacji skupu płodów rolnych (dostawy obowiązkowe). Niezadowolenie z poczynań władzy rzutowało na nieprzychylną ocenę Spółdzielni przez ludność wiejską. Spółdzielnie były w coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej. Zaczęto myśleć o połączeniu Spółdzielni. W 1964r. Spółdzielnia połączyła się ze zlikwidowaną Spółdzielnią w Paprotni i rozpoczęła działalność na terenie dwóch gmin: Siedlce i Paprotnia. Powstawały nowe sklepy. Mieszkańcy wsi przekazywali działki w celu budowy i organizowania handlu detalicznego w swoich miejscowościach. Gminna Spółdzielnia „SCh” w Starej Wsi przyjęła nazwę od miejsca siedziby w Starej Wsi kolejno rozbudowywała się. Dynamiczny rozwój przypadł na lata 1970-1980. Wtedy zaczęto rozbudowywać sklepy, bazy i magazyny skupu towarów.

W poszczególnych latach powstało wiele placówek:
- Pruszynek - 1959r.
- Hołubla - 1974r.
- Opole Nowe - Spółdzielnia przyjęła sklep w użytkowanie w 1966r. na podstawie decyzji administracyjnej Prezydium Powiatowej Rady Narodowej od Gminnej Spółdzielni w Kotuniu.
Pierwsi właściciele:
Flam Jankiel i s-cy Goldszmidt Abrama oraz Ziele Choim
- sklep Golice - budowany w 1959r. (działka przekazana przez mieszkańców wsi).
- sklep Ujrzanów - rok budowy 1958 działka przekazana przez mieszkańców wsi).
- baza Żabokliki o pow. 4,80 ha (1970r.), na której pobudowano: - piekarnię
- sklep Grabianów (1974r.). - Spółdzielnia przejęła w posiadanie działkę i zaczęto budować sklep w1975r.
- sklep Żabokliki - Spółdzielnia zakupiła działkę w 1962r. (akt notarialny 3407/62) i rozpoczęła budowę w tym samym roku.
- pawilon handlowy w Paprotni - zakup działki w 1967r. (akt notarialny 11368) i rozpoczęcie budowy sklepu. - sklep Błogoszcz - baza przy ul Janowskiej (skup wełny, włosia, magazyn skór).
- baza Żaboklicka - działki zakupiono w 1960r.